Reforma správy strany

Připravil jsem s kolegou Tomášem Válkem návrh reformy toho, jak Pirátská strana zevnitř funguje. Protože to je velká a složitá věc v principu, rozhodli jsme se dát tady na jedno pevné místo na světě dohromady podklady a krátké vysvětlení co to je a proč to děláme.

Pokud nejste Piráti a stejně to čtete, well, není to pro vás jakkoliv užitečný, můžete mezitím mrknout jak se dívám na knihy a kočky třeba.

Smysl návrhu

Chceme běžné úřední a provozní věci strany přesunout pod kancelář. Věříme, že to nejen výrazně zvýší jejich efektivnost, ale taky dost usnadní řízení a odstraní neustálé drobné politické spory a otázky. Momentálně se samostatně volené odbory dost přežily: o volby není zájem (1-2 kandidáti), nasazení dobrovolníků s výjimkou Technického odboru se téměř neděje a odbory dělají to, co samostatné organizační jednotky bojující o rozpočet dělají vždycky: zvětšují se.

Navrhujeme proto v principu jednoduché věci:

a) Administrativní odbor, Mediální odbor, Personální odbor a část Technického zaniknou a jejich agenda se přesune pod kancelář. Tam vzniknou oddělení, která povedou lidé vybraní RP s právem veta od RV a CF.

b) Republikové předsednictvo hned po svém zvolení vydá prohlášení, ve kterém uvede cíle svého mandátu a způsob jak je bude naplňovat (tedy stanoví projekty, které se budou dít).
c) Celou kancelář zavážeme neutralitou ve vnitrostranických věcech a posílíme její transparenci, dvakrát ročně vydá členům strany Zprávu o stavu kanceláře.

d) Vznikne Komise předsedajících, jejíž členové budou předsedat jednání CF a jejich mandát se tak bude odvíjet od důvěry CF.

To je ono, to je ten návrh. Tady máte navíc i prezentaci, pokud se chcete poštourat. A příslušné jednání najdete zde.

Základní materiály

A pokud se chcete opravdu pošťourat v textu, můžete jít sem.

Doplňující materiály

Jste gurmáni a chcete se třeba podívat, jak by MOHLI vypadat předpisy které by na reformu navázali? Připravili jsme nějaké varianty, ale pro věci tady velmi pevně platí, že to jsou možnosti: můžou dopadnout úplně jinak, může se to řešit úplně jinak.

Uveřejněno

v

, ,