Knihy – duben 2023

Měl jsem svátky a život, knižní shrnutí tak přichází nečekaně pozdě.

Duben 2023, jdeme.

Basic economics: A Citizen´s Guide to Economy

Thomas Sowell

Jedna z asi nejvlivnějších ekonomických učebnic vůbec a skvělý příklad toho, co všechno je s ekonomií špatně. Delší text mám na Goodreads, ale v krátkosti: je to celé psané z laissez faire pohledu, prodchnuté morálními hodnoceními, a často opřené o věci, které prostě nejsou pravda (vyšší efektivita amerického zdravotnictví). Naprosto pomíjí třeba otázku monopolů, který se vlastně dle Sowella moc nedějou. Ech.

Legends and Lattes

Travis Baldree

Je to COSY FANTASY o veliké orčí válečnici, která se rozhodne si otevřít kavárnu a archetypální parta misfits jí pomáhá. Je to jednoduchý, je to docela tupý, je to…hrozně útulný a vlastně prima odpočinek.

Money: The True Story of a Made-Up Thing

Jacob Goldstein

Kolekce celkem náhodných fun factů o tom, co jsou peníze a jak fungují, s občasnými odkazy na Graebera a tak jako…prima podcast v textu, hádám.

Poverty, by America

Desmond Matthew

Z toho jsem byl nadšený ve zvláštním postu na Facebooku. Jedna z nejlepších knih kterou jsem četl, která velmi chytře řeší, jaké jsou příčiny chudoby, jak je všechno mnohem těžší, když nemáte peníze, a kolik peněz USA a další státy sypou na podporu miliardářů a střední třídy.

Invisible Women: Data Bias in a World Designed for Man

Caroline Criado Pérez

Začnu tím, co se dá vyčíst – místy je to trochu moc anekdotické. Snaha to odlehčovat humory (a speciálně humory na adresu expartnerů) je trochu umaštěná. Jednotlivosti se někdy dají řešit jako “to ale není nutně bias”. Jinak je to ale úplně zásadní věc. Svět je nastaven na muže a ženy kvůli tomu trpí v jedné oblasti za druhou. A můžeme to změnit. Pokud furt nevíte “v čem to mají ženy horší”, tahle knížka může fakt pomoci.

The Long Way to a Small, Angry Planet

Becky Chambers

Obávám se, že cosy sci-fi není tak dobrá jako cosy fantasy. Místy se to snaží být i trochu hlubší, ale morální závěry té knížky mě vlastně spíš iritují, jak jsou hrozně on the nose a místo “vesmír je otevřený”, tak to říká “vesmír je otevřený asi jako velmi liberální americká paní, ale ocamcaď pocamcaď”. 

The Age of AI and Our Human Future

Henry Kissinger

Nejzbytečnější knížka, kterou jsem za účasti Kissingera viděl. Policy závěry dávají smysl, ale blábolivé shrnování vývoje lidské civilizace je marnost nad marnost.

Songs of Dead Dreamer

Thomas Ligotti

Jeden z téměř zapomenutých titánů hororu osmdesátek a jeho první, a myslím nejsilnější, sbírka. Kosmický horor, běžné šílenství a literární pastiše se potkávají a vytváří místy překvapivě mnohovrstevnaté vyprávění. Ke konci dost ztrácí dech, bohužel, ale furt nacpané silnými věcmi jako “Frolick” nebo “Mannequin´s Dream”. Doporučeno.

Uveřejněno

v

, ,