Ahoj, kandiduju do EU

Stala se mi taková věc.

Chtěl bych kandidovat do Evropského parlamentu. V rámci toho jsem se přihlásil do stranických primárek, kde můžete sledovat proces ve straně. Nějak to dopadne.

Detailní, dlouhý rozpis proč, co a jak najdete třeba v té kandidátské řeči, ale tady chci být trochu osobnější a rychlejší.

Mám pocit, že za poslední čtyři roky jsem dost podrobně zjistil, jak Evropský parlament funguje, co se tam dá dělat, co je tam lepší a co je tam prostě jenom hrozné. A taky tam pirátská delegace zvládla z mého pohledu spoustu fakt dobrých věcí, od těch větších politických až po technikálie. Je docela fajn pocit, že jsme zvládli tak nějak důstojně všechny krize, Evropa jasně podpořila Ukrajinu a pomáhá jak zásobami, tak velkou spoustou peněz. Po schválení ASAP aktu navíc chce i seriózněji stavět kapacity na výrobu munice.

Jsem rád, že se povedlo pevně zakotvit principy interoperability i nějakou tu podporu pro open source řešení do pravidel, jako je Akt o digitálních službách. Povedly se myslím i větší politické manévry, jako navázání přístupu k fondům na stav právního státu, i když se to samozřejmě Maďarsko a Polsko snaží obejít. Bylo to taky období, kdy USA a EU našly jasnou shodu na “pojďme se bránit daňovým únikům” a podnikají se revoluční změny na tohle téma, třeba mezinárodní minimální korporátní daň 15 %. To je celkem prima, protože státy pak tyhle peníze nemusí vymačkávat z menších podniků a zaměstnanců. A došlo ke shodě i její realizaci, že vůči klimatické krizi se jak musíme bránit, tak udržet tržní principy. Prima.

Ale celkově jsem vlastně fakt zklamaný a Evropa není v ideálním stavu. Rozhazujeme spoustu náhodných peněz (třeba celá společná zemědělská politika). Potřebné reformy vnitřního fungování se stále protahují. Investice a nové technologie v Evropě úplně nejedou a problém je i spousta nadbytečných pravidel a nejednotné kapitálové trhy. 

A celkový výsledek je ten, že Evropa reálně stagnuje, neroste a zbytek světa nás výrazně předbíhá. A to má velmi konkrétní a úplně blbé sekundární dopady, třeba chudobu a vzestup extremistů zleva i zprava. Je to pochopitelné, ale situaci to jen zhoršuje.

A tak jsem si řekl, že když už vím, jak se v Evropském parlamentu dá pracovat, že je fér to zkusit. Uvidíme, jestli to bude i straně připadat jako dobrý nápad.

Jestli se to i vám zdá jako dobrý nápad, budu rád za vaši podporu. Můžete lajkovat a sdílet moje věci, nebo zatím třeba jenom držet palce v primárkách.

Uveřejněno

v

, ,