Knihy – červenec 2023

Červenec byl poměrně rozmanitý.

Indiánské léto / El Gaucho

Hugo Pratt (Writer), Milo Manara (Illustrator)

Milo Manara je samozřejmě provařený erotický kreslíř, ale měl jsem naději, že tady bude i něco navíc, když už to mají být ty “pečlivě nastudované historické příběhy”. A jako komplikované občas jsou, ale je to ten typ přístupu k historii, kdy v rámci odporu k puritánskému výkladu historie se zde VŠECHNO vykládá jako předehra, průběh, nebo dopad prcání. A jako vypadá to esteticky nějak hezky, ale je to hrozně laciný a vlastně nudný.

Povídky z jedné a z druhé kapsy

Karel Čapek

No, co říct. Je to furt krásná klasika, nic víc, nic míň.

Klonová sága (Komiksový výběr Spider-Man #2)

erry Conway, Archie Goodwin, Ross Andru (Illustrator)

Esenciální komiksové sedmdesátky. Už je to dost chytré na to, aby to mělo potřebu pomrkávat a držet aspoň nějakou logiku a posloupnost děje, ještě to není dost chytré a odvážné na to, aby to nechtělo pořád resetovat věci. Je to celé naprosto, šíleně, FAMÓZNĚ hloupaté a over the top. Ale jako opravdu, opravdu hodně.

Dá se to číst jako reprezentant dobových trendů, který navíc už má první pokusy o nějaké hlubší a komplikovanější postavy a morálku, byť je prostě nedokáže předat. Pro poučeného čtenáře snesitelné čtení na večer, pro někoho, kdo to bude brát vážně, spíš už nečitelné. Ale minimálně francouzský superpadouch Cyclone, který chce zničit Američany, protože je USA příliš dominantní v NATO, pobavil velmi.

Balkan Ghosts: A Journey Through History

Robert D. Kaplan

Soubor esejů a „cestopisů“ (protože k cestování fakt nejsou) z konce osmdesátých a začátku devadesátých let na Balkáně. Místy vyloženě orientalizující a stereotypní (pokusy usoudit charaktery milionů lidí z „pravoslavného“ či „mezopotámského, mystického“ DUCHA), místy se nakonec moc netrefila a občas se fabulace a pocity „tento film změnil svět“ rozjedou až příliš. A samozřejmě, popis Romů a to, že zároveň nikdy nedostanou hlas, je hodně UF.

A přesto… jo, je to zajímavé, meditativní čtení, které minimálně zvládá popisovat několik hodně složitých a komplexních životních osudů. Pár věcí jsem se dozvěděl a není v tom žádná nenávist a dost pochopení.

Zlo v lidských srdcích (Komiksový výběr Spider-Man #3)

Kevin Smith, Terry Dodson (Illustrator)

Je to mnohem, mnohem temnější a vážnější, než Spiderman má snad právo být. A pracuje to vlastně docela citlivě a na základě současných poznatků s problémy sexuálního násilí, závislostí a tak dále.

Pokud jste připraveni na fakt ošklivou věc (zahrnuje několik různých typů zneuzivani), tak jo, je to dobré. Dobově také zajímavé ke studiu jak dokázala tato témata komunikovat popkultura desítky let nazpátek, zatímco tady se k tomu teprve pomalu dostáváme.

Cobalt Red: How the Blood of the Congo Powers Our Lives

Siddharth Kara

Pracuju na evropské průmyslové politice, včetně té nové ke kritickým materiálům. Znám nějak historii, včetně té koloniální, a speciálně koloniálního Konga.

Čekal jsem, že situace bude špatná. Ale nečekal jsem, že takhle hrozně moc divoce špatná. A nejhorší na tom je jeden základní princip: každý jeden kus řetězce se chová CELKEM rozumně, pochopitelně, vychází ze svých potřeb a prostředí. Akorát v jedné části řetězce je to “potřebuju suroviny pro svou firmu / Čínu a chci vydělat něco navíc”, jinde je to “nemám co jíst, jdu sbírat šutry a doufám, že zemřu brzy a bezbolestně”. Vznikl šílený systém s obřím bohatstvím na vrcholu a obřím utrpením dole, systém, který fakt snese srovnání s koloniálním Kongem. I na to mrzačení a střílení dochází.

Musíme se aspoň pokusit být lepší.

V pasti pohlaví

Silvie Lauder

Je to skvělé. Nemá to samozřejmě vždy 100% vědeckost jiných knih, a třeba v hlubší historii je pár pointů, které jsou trochu na diskuzi (ale žádné chyby a mimóznosti!). To ovšem jakkoliv nezastírá, že vznikla skvělá syntéza problému postavení žen a jeho příčin za posledních sto padesát let, která zároveň vysvětluje, „co je vlastně jako špatně“.

A dělá to skvěle. Navíc typicky analýza „proč se u nás feminismu nedaří“ plně odpovídá nejnovějším poznatkům (což u období konce 80.a 90. let není vůbec samozřejmé) a DÁVÁ SMYSL. Stejně tak zpracování #metoo v Česku je fajn (byť tam možná trochu chybí ta linka aktivit Deníku N a co ji odstartovalo, ale ta je asi fakt spíš podružná).

Jsem fakt rád, že v CZ prostředí toto vzniklo, a roznáším dál.

Ghoul

Brian Keene

Na hřbitově žije monstrum, jsou 80. léta a parta kluků z různě poškozených rodin si ráda hraje Dungeons and Dragons a čte komiksy. Akorát přidejte výrazně víc rodinných dysfunkcí než ve vašich běžných Stranger Things a jste tam. 

A je to snesitelné, byť pocitově podprůměrné, plné provokací, které jsou spíš trapné, a minutých šancí, které vedou jen k “nu což”.

Zvířecí instinkt (Komiksový výběr Spider-Man #4)

Roberto Aguirre-Sacasa, Clayton Crain (Illustrator)

Příběh bez jakéhokoliv náznaku přesahu a s vyloženě debilním záporákem a postupem zápletky. Skvělý art, rozkošně kýčovité hlášky, hrozná přeplácanost ohledně množství hrdinů/ monster. Pokud bych nebyl na misi “přečtu hodně Spidermana, ať pochopím, co se tam děje,” tak to nedočtu.

Utrpení (Komiksový výběr Spider-Man #5)

Todd McFarlane

Todd McFarlane je jeden z těch podivnějších a zajímavějších komiksových autorů, který přidává hodně temnoty, těžkých chvil a místy i morálně nejednoznačných hrdinů.

V Utrpení nepřidává vůbec nic, je to lyrické vyprávění o ničem s trochou té atmosféry a hodně pokusy o přísnost.

Námořní Slepota

Michael Romancov

Svižný úvod do toho, proč jsou moře důležitá a jak probíhal závod o jejich kontrolu. Drobné výtky bych měl snad jen k dost rozklepané metodice přepočítávání hodnot na dnešní peníze (kde zvláště hodnota Východoindické společnosti na vrcholu tulipánové bubliny fakt neprezentuje vůbec nic) a v druhé části je při popisu ruských snah těch přídavných jmen o marnosti přece jen trochu moc.

Ale to jsou prostě detaily, na žánr, ve kterém to chce fungovat, je to velmi pěkné.

Platform Capitalism

Nick Srnicek

Pokus podívat se na vznik platformové ekonomiky skrze různé ekonomické pohledy, převážně skrze marxistickou analýzu nadhodnoty a exploitace. Možný akademický pohled, který řadu problémů třeba s odpovědností předjímá správně (ale to nebylo zase tak těžké). Stejně tak trefil, jak poroste americká scéna. Naopak naprosto se minul v německém průmyslu 4.0, což je dnes prakticky non-existentní pojem.

Jako úhel pohledu prima, i proto, že rozsahem je to spíš delší článek.

The New Corporation: How „Good“ Corporations Are Bad for Democracy

Joel Bakan

Tady jsou dvě ale úplně jiné různé části. V té první se Bakan snaží detailně a trpělivě i skrze rozhovory, studium účetnictví a tak dále vysvětlit, proč nálepka hodných a uvědomělých korporací, které zachrání svět, fakt není dobrá sama o sobě a nemůže nahradit reálnou zodpovědnost za jejich činy. Prima.

V druhé části se rozhovořuje o tom, jak dosáhnout rovnostářštějšího systému a poměrně specifického progresivního socialismu a… no, prima, akorát to nijak přímo neadresuje dané problémy a rada “buďte neustále aktivní a kandidujte” je neideální. Celé to pak zavání spíše pravidelnými válkami v americké levici o to, kdo je jenom salonní (=> ostatní levičáci) a kdo teda opravdu něco dělá (=> vždy autor a Bernie Sanders).

Uveřejněno

v

, ,