Knihy – květen 2023

Květen 2023 byl hlavně ve znamení práce a přípravy Bitvy pod Horou, tak s tím čtením to nebylo zas tak slavné. Ale pár věcí jsem stihl.

Grimscribe

Thomas Ligotti

Druhá Ligottiho hororová sbírka v době, kdy byl jedním z nejinovativnějších hlasů hororu. Ta první mě nadchla, Grimscribe (1991) je… no, slabší. Místy to bylo vcelku i zábavné, Harlequin’s Last Feast byl svým způsobem až hypnotický, ale celkově to bylo hlavně zmatené. A to do míry, mi bylo brzy vše jedno. Škoda.

Putin’s Wars

Mark Galeotti

Pokud chcete vhled do Putinova režimu a Ruska jako fenoménu, čtěte Galeottiho. Dokáže jít do hloubky, vnímá dlouhodobé kontexty a motivace aktérů a dokáže popsat a rozebrat i ty nejhorší věci  i bez toho, aby se ubíral ke “zlu v krvi” a “východním hordám”. A když se zmýlí, tak to uzná a pak rozebere proč.

Putinovy války popisují konflikty od války v Čečně až ke konfliktu na Ukrajině s úzkým zaměřením na ruskou armádu, co dělá, jak funguje, jak se organizuje a kdo jí jak živí. A je to čtení jak zajímavé, tak užitečné, protože nemyslím, že bez pochopení třeba bídy devadesátých let (kdy se velká část vojenské základní služby proměnila na něco mezi brigádami a mafií s dochutí hladovění) je možné pochopit to, jak došlo k dnešnímu modelu ruské armády.

Tři útěky Hanny Arendtové: Tyranie pravdy

Ken Krimstein

Komiks životopisům sluší, práci Arendt považuji za zásadní a Krimsteinovi se povedlo se vypořádat se všemi nástrahami jejích milostných vztahů i velmi z rychlíku filozofie a dobového intelektuálního prostředí. Krásný to je.

The Divide: A Brief Guide to Global Inequality and its Solutions

Jason Hickel

Hickela jsem četl hodně při psaní o nerůstu a tohle má vlastně stejné strasti. Opět vesměs výborně nahozené problémy a mizerně navržené řešení, které nemá žádnou reálnou šanci. Série drobných doporučení je prima, ale čelí mnoha problémům, pro začátek: proč vlastně chce autor donekonečna posilovat národní státy, včetně těch nejslabších a rozpadajících se jako nějakou základní a přírodně danou jednotku organizace? Tohoto problému si navíc velmi přesně všímá i Hathaway a Shapiro v jejich výtečných “Internationalists”.

Některé státy jsou konstantně slabé, zkorumpované a neschopné poskytovat základní služby, případně v důsledku předchozích konfliktů nebo tupého rýsování hranic nemohou plnit základní funkce. Hickel velmi směřuje k tomu, aby se všechny posílily, ale problém je v tom, že velká část bídy, kterou lidé třeba v Africe zažívají, přichází nejen od nadnárodních korporací, ale hlavně i od těch států. O tom, že přesvědčit úspěšnější státy “dobrý den, prosím, odevzdejte bohatství” není zase tak snadné, asi mluvit netřeba, to si samozřejmě uvědomuje i Hickel. Ale co s tím, si není úplně jist.

The Outsider

Stephen King

Mám Kinga tak nějak rád a tohle je, no… velmi kingovské. A taky velmi unavené, s bubáky tam, kde mohli být lidé, úplně zbytečným pomrknutím na fanoušky skrze postavy, které do děje nijak nezapadají, a zcela, zcela ubité příšernou délkou. Dalo se to říct tolikrát rychleji.

Základy systemické terapie

Kurt Ludewig

Začal jsem trochu s předsudky, dostal obrovskou dávku velmi komplexního jazyka a možná až zbytečně složitých vysvětlení a pár dobrých důvodů proč funguje a rozhodl se systemickou terapii poznat více. Dohromady tedy zjevně dobrá vstupní knížka.

Total Recall: My Unbelievably True Life Story

Arnold Schwarzenegger

Jedna z nejlepších autobiografií, co jsem četl. Nejenže Arnold prostě žil zajímavý život a má co říct, ale je to taky zajímavě napsané, zahrnuje MNOHO osobních selhání, ukazuje způsob, jak ten byznys i politika fungují, a jako bonus dostanete i nesmírně patetické prosby “ženo, vrať se” (se kterými souzním, kdo z nás je jednou v životě neudělal). Samozřejmě je to taky nesmírně otravné, když se vám Arnold snaží dát rady do života, popisuje, jak moc je dobrej, a SAMOZŘEJMĚ když ho berete zcela vážně, protože u spousty věcí je zjevné, že svou roli výrazně přikrášluje a vypouští nepohodlné věci. 

Ale s tímhle vědomím je to prostě dobré čtení, no:)

Šitíčko: důvěrné rozhovory íránských žen

Marjane Satrapi

Marjane Satrapi je jedna z mých oblíbenějších autorek a Šitíčko je minimalistický, kompaktní komiksový vstup do světa íránských žen několika generací. Doporučuji velmi na příjemnou hodinku čtení.

Uveřejněno

v

, ,