Knihy – listopad 2023

Byl listopad, četl jsem knihy. Jeden průměrný životopis, velmi našlapaná Number Go Up a skvělý komiks o kráse a jejích principech. A samozřejmě Apeirogon, který velmi citlivě a realisticky nahlíží konflikt Palestina – Izrael a umožňuje k němu nové myšlenky.

Doom Guy: Life in First Person

John Romero

Zajímavé vzpomínky na dětství a mládí, trochu pohnuté a zabarvený vzpomínky na iD a velmi smutné a depresivní vzpomínky na sérii selhání v Ion Storm. Četlo se to príma, spousta technických a manažerských informací byla zajímavá, ale hlavní dojem zůstal: tohle je příběh člověka, co už zajímavý byl.
(mnohé vzpomínky na rozsáhlý partnerský život a děti byly tak nějak zjednodušeny a nikam moc nevedou, ale plně chápu, že je Romero nechtěl vynechat)

God’s Monsters: Vengeful Spirits, Deadly Angels, Hybrid Creatures, and Divine Hitmen of the Bible

Esther J. Hamori

Pokud vás zajímá Bible a její postupné překládání i reinterpretace, je tohle skvělá knížka.

Pokud vás zároveň zajímá popkultura, je to taky skvělá knížka.

A pokud vás nezajímá ani jedno, tak hej, furt je to dobrý, obsahuje to solidní výklad i těch nejdrsnějších částí Bible (poušť, Job, faraonovo srdce, rány egyptské, Zjevení…) a je to příjemně kompaktní kniha. Doporučeno velmi.

Behavioral Economics When Psychology and Economics Collide

Scott A. Huettel

Solidní, nijak překvapivý kurz shrnující základní věci. Co zastaralo je chválení „nudgingu“, tam už je to dneska výrazně složitější (https://www.bbc.com/future/article/20220804-does-nudge-theory-work-after-all), jinak naprosto funkční.

V zrcadlové síni

Liv Strömquist, Marie Voslářová (translator)

Komplexní, informovaný a zábavný pohled na fenomén krásy se speciálním zaměřením na ženskou krásu a výzvy kolem ní. A zároveň v rychlém, ilustrativním a místy krutém komiksu. Velmi doporučeno.

Predictably Irrational: The Hidden Forces That Shape Our Decisions

Dan Ariely

Jedna ze zakládacích knih vědecké disciplíny – která ale za 15 let stihla už dost zestárnout a možná, možná při zakládání nového oboru mířila místy i mimo. Přesto fajn náhled do tématu a navíc má autor jednoduše jak zajímavý životní příběh, tak dost vyprávěčského talentu.

Apeirogon

Colum McCann

Málokdy se stane, že se forma a obsah dokonale protnou. Apeirogon se nesnaží narvat příběh války a okupace do jednoho či dvou příběhů, ale tvoří obří mozaiku stovek povrchů a odrazů od těch nejdrobnějších (klidně jedna věta), přes dlouhá zamyšlení a faktografické výlety někam na první pohled jinam, až po celé kapitoly. Nečte se snadno, nečte se rozhodně radostně a dokáže být svou rozptýleností až otravný.

Ale stojí to za to a existují velmi silné důvody proč to tak muselo být. Pokud chcete získat empatičtější náhled do nekonečného boje a hlavně života mezi Izraelci a Palestinci, tohle je vynikající.

Norse Mythology

Neil Gaiman

Zábavné, krátké převyprávění klasik severské mytologie, koncentrované kolem Asgardu, Ódina, Lokiho a Thora. Jako text spíš průměr, ale v Gaimanově podání jako audiokniha před spaním velmi krásné usínací příběhy. I přes to, že jsme je znali a možná znali i docela do hloubky, tak jsme si to doma velmi užili, na společný poslech po kapitolkách prima.

Number Go Up: Inside Crypto’s Wild Rise and Staggering Fall

Zeke Faux

Pracoval jsem na regulaci krypta v EP. Jsem v politické straně, která krypto miluje. Měl jsem pochyby, měl jsem přátele, co na něm zbohatli, měl jsem přátele, co na něm přišli o část úspor. Od 2016 jsem sledoval ceny, trendy, články i knihy, co vyšly, od těch nejvíc nadšených (Satoshi nám ukázal nový svět!) po víc varující. A potkal jsem víc krypto lobbistů i antikrypto aktivistů, než by člověk v životě měl. A hodněkrát změnil názor.

Ale tahle kniha spolu s tím, že stále nemáme jakýkoliv use case, je to, co mi dalo rámování jak pro události posledních let (kde se bavíme o podvodech a krádežích v astronomických číslech), tak pro dlouhodobější perspektivu – a i když Faux pár dlouhodobě slibných variant spíš vynechává (varianta krypta jako digitálního cashe budoucnosti), tak… hej, asi bych si nesázel na pozitivní vývoj za 10 let, no.

Uveřejněno

v

, ,